راهنمای مبتدی برای سود سهام 

بسیاری از مردم تعجب کرده اند که نشستن در خانه، خواندن در کنار استخر، زندگی با درامد منفعل که در قالب چک سود سهام می اید، چگونه خواهد بود. این رویا می تواند به واقعیت تبدیل شود، اما شما باید درک کنید که سود سهام چیست، چگونه شرکت ها انها را پرداخت می کنند و انواع مختلف سود سهام که در دسترس شما هستند.

این راهنمای مبتدی به شما کمک می کند تا در دنیای سرمایه گذاری سود سهام شروع کنید.

سود سهام چیست؟

شرکت هایی که سود کسب می کنند می توانند تمام یا بخشی از این سود را به سهامداران بدهند. انها همچنین می توانند:

  بخشی از ان را در کسب و کار برای رشد سرمایه گذاری مجدد کنید.

 • به دست اوردن شرکت های دیگر برای گسترش.
 • سرمایه گذاری در راه اندازی با ایده های جدید و محصولات از طریق بازوی سرمایه گذاری شرکت های بزرگ خود را.
 • از ان برای کاهش بدهی استفاده کنید.
 • ان را به بازخرید سهام اختصاص دهید.

هنگامی که بخشی از سود به سهامداران پرداخت می شود، پرداخت به عنوان “سود سهام” شناخته می شود. 1 سود سهام باید اعلام شود (به عنوان مثال، تایید شده) توسط هیئت مدیره شرکت هر بار که انها پرداخت می شود. چهار تاریخ مهم در مورد سود سهام وجود دارد:

 • تاریخ اعلامیه: تاریخ اعلامیه روزی است که هیئت مدیره قصد خود را برای پرداخت سود سهام اعلام می کند.
 • تاریخ سود سهام سابق: این روزی است که توسط بورس اوراق بهادار تعیین می شود و در ان هر گونه خرید جدید سهام حق دریافت سود سهام تایید شده را ندارد (انها برای دور بعدی سود سهام خواهند بود).
 • تاریخ ثبت: این تاریخ همیشه از تاریخ سود سهام سابق پیروی می کند. این روزی است که سهامداران باید در دفاتر ثبت شرکت باشند تا واجد شرایط دریافت سود سهام ان دوره باشند. این اساسا تاریخ سود سهام سابق در سمت شرکت است، در حالی که تاریخ قبلی
 • مربوط به خود مبادله است.
 • تاریخ پرداخت: این تاریخی است که سود سهام در واقع به سهامداران شرکت داده می شود.

اکثریت قریب به اتفاق سود سهام چهار بار در سال به صورت سه ماهه پرداخت می شود. این بدان معنی است که هنگامی که یک سرمایه گذار می بیند که، به عنوان مثال، کوکاکولا سود سهام 0.88 دلار برای هر سهم را پرداخت می کند، در واقع چهار بار در سال 0.22 دلار برای هر سهم دریافت می کند. برخی از شرکت ها سود سهام را به صورت نیمه سالانه یا سالانه پرداخت می کنند و برخی از انها اصلا پرداخت نمی کنند.

انواع مختلف تقسیمات

شرکت ها می توانند تصمیم بگیرند که سود سهام را به شکل های مختلف، از پول نقد تا سهام اضافی پرداخت کنند.

سود سهام نقدی

سود سهام نقدی منظم انهایی هستند که از سود شرکت به صاحبان کسب و کار (یعنی سهامداران) پرداخت می شود.3 شرکتی که سهام صادر شده را ترجیح داده است باید قبل از اینکه یک پنی به سهامداران عادی پرداخت شود، پرداخت سود سهام ان سهام را انجام دهد.

سود سهام املاک

در مورد سود سهام ملک، یک شرکت به جای پول نقد یا سهام، اموال را بین سهامداران توزیع می کند. سود سهام املاک در تاریخ اعلام در ارزش بازار ثبت می شود.5 انها می توانند به شکل واگن های راه اهن، دانه های کاکائو، مداد، طلا، نقره، سس سالاد یا هر مورد دیگری با ارزش ملموس باشند.

سود سهام ویژه یک بار

علاوه بر پرداخت های منظم، زمان هایی وجود دارد که یک شرکت ممکن است سود سهام ویژه ای را پرداخت کند. اینها نادر هستند و می توانند به دلایل مختلفی مانند پیروزی در دادخواهی، فروش یک کسب و کار یا انحلال سرمایه گذاری رخ دهند. انها می توانند به شکل پول نقد، سهام یا سود سهام املاک باشند.

سود سهام

سود سهام پرداخت شده در سهام سهام به جای پول نقد، توزیع سهام اضافی سهام شرکت به صاحبان سهام عادی است.6 یک شرکت ممکن است سود سهام سهام را به دلایل مختلف، از جمله پول نقد ناکافی در دست یا تمایل به کاهش قیمت سهام بر اساس هر سهم به منظور تحریک تجارت بیشتر و افزایش نقدینگی (به عنوان مثال،  چقدر سریع یک سرمایه گذار می تواند دارایی های خود را به پول نقد تبدیل کند).

چرا کاهش قیمت سهام نقدینگی را افزایش می دهد؟ به طور کلی، مردم بیشتر احتمال دارد که سهام 50 دلاری را خریداری و بفروشند تا سهام 5000 دلاری. این معمولا منجر به تعداد بیشتری از سهام معاملات دست در هر روز.

یک مثال عملی از سود سهام

شرکت ABC یک میلیون سهم سهام عادی دارد. این شرکت پنج سرمایه گذار دارد که هر کدام 200 هزار سهم دارند. این سهام در حال حاضر با قیمت 100 دلار برای هر سهم معامله می شود و سرمایه بازار ان 100 میلیون دلار است.

مدیریت تصمیم می گیرد 20٪ سود سهام را صادر کند. این شرکت 200،000 سهم اضافی از سهام عادی (20٪ از یک میلیون) را چاپ می کند و انها را بر اساس مالکیت فعلی خود به سهامداران ارسال می کند. همه سرمایه گذاران دارای 200،000 سهام یا یک پنجم شرکت هستند، بنابراین هر یک از انها 40،000 سهام جدید (یک پنجم از 200،000 سهام جدید صادر شده) دریافت می کنند.

در حال حاضر، این شرکت دارای 1.2 میلیون سهام برجسته است و هر سرمایه گذار دارای 240،000 سهام سهام عادی است. با این حال، رقیق شدن 20٪ در ارزش هر سهم منجر به کاهش قیمت سهام به 83.33 دلار می شود. بخش مهم این است: شرکت (و سرمایه گذاران ما) هنوز در همان موقعیت هستند. به جای داشتن 200،000 سهم با قیمت 100 دلار، انها در حال حاضر 240،000 سهم با قیمت 83.33 دلار دارند. سرمایه بازار این شرکت هنوز 100 میلیون دلار است.

تقسیم سهام، در اصل، سود سهام بسیار بزرگ است. در موارد تقسیم سهام، یک شرکت ممکن است تعداد سهام برجسته را دو برابر، سه برابر یا چهار برابر کند. ارزش هر سهم صرفا کاهش می شود. واقعیت اقتصادی به هیچ وجه تغییر نمی کند.5

ارزیابی سود سهام

این که ایا سود سهام بالا برای شما خوب یا بد است بستگی به شخصیت و شرایط مالی شما و خود کسب و کار دارد.

یک شرکت تنها در صورتی باید سود سهام پرداخت کند که قادر به سرمایه گذاری مجدد پول نقد خود با نرخ بالاتر از سهامداران در صورت دریافت سود سهام باشد. بنابراین، اگر شرکت ABC 30٪ از سهام بدون بدهی درامد داشته باشد، هیئت مدیره باید تمام درامد را حفظ کند، زیرا سرمایه گذار متوسط احتمالا شرکت یا سرمایه گذاری دیگری را پیدا نخواهد کرد که این نوع بازده را داشته باشد.

در عین حال، یک سرمایه گذار ممکن است نیاز به درامد نقدی برای هزینه های زندگی داشته باشد. در این صورت، انها علاقه ای به افزایش بلند مدت سهام ندارند. انها چک می خواهند که بتوانند از ان برای پرداخت قبض هایشان استفاده کنند.

راه های اضافی که شرکت ها و سهامداران می توانند سود سهام را ارزیابی کنند شامل نسبت پرداخت و بازده سود سهام است.

نسبت پرداخت سود سهام

درصد درامد خالص که به صورت سود سهام پرداخت می شود به عنوان “نسبت پرداخت سود سهام” شناخته می شود. این نسبت در پیش بینی رشد شرکت مهم است زیرا معکوس ان، شناخته شده به عنوان “نسبت حفظ” (مبلغی که به سهامداران در قالب سود سهام پرداخت نمی شود)، می تواند به رشد شرکت کمک کند.

در سال 2003، بیانیه جریان نقدی کوکاکولا نشان داد که این شرکت 2.166 میلیارد دلار سود سهام به سهامداران پرداخت کرده است. بیانیه درامد برای همان سال نشان داد که کسب و کار درامد خالص 4.347 میلیارد دلار را گزارش کرده است.

نسبت پرداخت سود سهام = 2،166،000،000 دلار سود سهام پرداخت شده / 4،347،000،000 دلار درامد خالص گزارش شده است.

پاسخ، 49.8 درصد، به سرمایه گذار می گوید که کوکاکولا نزدیک به 50 درصد از سود خود را به سهامداران در طول سال پرداخت کرده است.

بازده سود سهام

بازده سود سهام به سرمایه گذار می گوید که چقدر از سهام عادی از سود سهام به تنهایی بر اساس قیمت فعلی بازار درامد کسب می کند. این با تقسیم سود سهام سالانه واقعی یا نشان داده شده بر قیمت فعلی هر سهم محاسبه می شود.

بحث مالیات بر سود سهام

اکثر سود سهام با نرخ پایین تر از درامد عادی مالیات می گیرند. به اصطلاح سود سهام واجد شرایط با همان نرخ سود سرمایه مالیات می شود. برای اینکه سود سهام واجد شرایط نرخ پایین تر باشد، سهام به طور کلی باید حداقل 60 روز نگهداری شود.

این نرخ مالیات بر سود سهام پایین تر بحث برانگیز است و یک منبع ثابت بحث در میان قانونگذاران بوده است.

انتخاب سهام با سود سهام بالا

یک سرمایه گذار که مایل به جمع کردن یک سبد است که درامد سود سهام بالا را تولید می کند، باید تاریخچه پرداخت سود سهام شرکت را بررسی کند. فقط ان دسته از شرکت هایی که سابقه مداوم افزایش سود سهام در طول 20 سال گذشته یا بیشتر دارند باید برای گنجاندن در نظر گرفته شوند. علاوه بر این، سرمایه گذار باید متقاعد شود که شرکت می تواند به تولید جریان نقدی لازم برای پرداخت سود سهام ادامه دهد.

سود سهام بستگی به جریان نقدی دارد

سود سهام وابسته به جریان نقدی است، نه درامد گزارش شده. تقریبا هر هیئت مدیره هنوز هم اعلام می کند و سود سهام را پرداخت می کند اگر جریان نقدی قوی باشد، اما این شرکت در صورت درامد خود ضرر خالص داشت. دلیل ساده است: سرمایه گذارانی که سهام با سود سهام بالا را ترجیح می دهند به دنبال ثبات هستند.

شرکتی که سود سهام خود را کاهش می دهد، احتمالا کاهش قیمت سهام را تجربه خواهد کرد، زیرا سرمایه گذاران عصبی به فروش می رسند و پول خود را در جای دیگری می گیرند. بر این اساس، شرکت ها نرخ سود سهام را فقط به دلیل یک سال موفق افزایش نخواهند داد. در عوض، انها صبر خواهند کرد تا کسب و کار قادر به تولید پول نقد برای حفظ پرداخت سود سهام بالاتر باشد. به همین ترتیب، انها سود سهام را کاهش نخواهند داد، زیرا فکر می کنند شرکت با مشکلات موقت مواجه است.

بسیاری از شرکت ها قادر به پرداخت سود سهام نیستند، زیرا وام های بانکی، خطوط اعتباری یا سایر انواع تامین مالی بدهی محدودیت های شدیدی در پرداخت سود سهام عادی دارند.

طرح های سرمایه گذاری مجدد سود سهام (DRIPs)

مگر اینکه شما نیاز به پول برای هزینه های زندگی و یا یک سرمایه گذار با تجربه که به طور منظم اختصاص سرمایه، اولین چیزی که شما باید انجام دهید زمانی که شما به دست اوردن سهام است که می پردازد سود سهام است که ثبت نام ان را در یک طرح سرمایه گذاری مجدد سود سهام، و یا “DRIP” برای کوتاه.

چگونه طرح های سرمایه گذاری مجدد سود سهام کار می کنند

هنگامی که یک سرمایه گذار در یک طرح سرمایه گذاری مجدد سود سهام ثبت نام می کند، دیگر سود سهام نقدی را از طریق دریافت نمی کند یا به طور مستقیم به حساب کارگزاری خود واریز می شود. در عوض، این سود سهام برای خرید سهام اضافی در شرکتی که سود سهام را پرداخت کرده است، استفاده می شود. مزایای متعددی برای سرمایه گذاری در DRIP وجود دارد:

 • ثبت نام در DRIP اسان است. کاغذ بازی (هم به صورت انلاین و هم به صورت چاپی) معمولا می تواند در کمتر از یک دقیقه پر شود.
 • سود سهام به طور خودکار دوباره سرمایه گذاری می شود. هنگامی که سرمایه گذار در DRIP ثبت نام می کند، فرایند کاملا خودکار می شود و نیازی به توجه یا نظارت بیشتر ندارد.
 • بسیاری از برنامه های سرمایه گذاری مجدد سود سهام بخشی از برنامه خرید مستقیم سهام است. اگر حداقل یک سهم را به طور مستقیم نگه دارید، می توانید حساب چک یا پس انداز خود را به طور خودکار به طور منظم برای خرید سهام اضافی سهام بدهکار کنید.
 • خرید از طریق برنامه های سرمایه گذاری مجدد سود سهام معمولا مشمول کمیسیون کم یا بدون کمیسیون است.
 • برنامه های سرمایه گذاری مجدد سود سهام به شما اجازه می دهد تا سهام کسری را به جای کل سهام خریداری کنید.12 در طول دهه ها، این می تواند منجر به ثروت قابل توجهی در دست سرمایه گذار شود.
 • شما می توانید تنها تعداد محدودی از سهام را در طرح سرمایه گذاری مجدد سود سهام ثبت نام کنید و همچنان سود سهام نقدی را در سهام باقی مانده دریافت کنید.

ثبت نام DRIP کامل

به عنوان مثال: جین اسمیت صاحب 1000 سهم شرکت XYZ است. سهام در 47 دلار برای هر سهم معامله می شود و سود سهام سالانه 1.56 دلار برای هر سهم است. سود سهام سه ماهه 39 سنت به ازای هر سهم به تازگی پرداخت شده است.

قبل از ثبت نام در طرح سرمایه گذاری مجدد سود سهام XYZ، جین به طور معمول سپرده نقدی 390 دلار در حساب کارگزاری خود دریافت می کرد. با این حال، در این سه ماهه، او به حساب کارگزاری خود وارد می شود و متوجه می شود که در حال حاضر 1.008.29 سهم XYZ دارد. سود سهام 390 دلاری که معمولا به او پرداخت می شد، در سهام کل و کسری شرکت با 47 دلار برای هر سهم سرمایه گذاری شد.

ثبت نام DRIP جزئی

حالا، بیایید به ثبت نام جزئی DRIP نگاه کنیم. ویلیام جونز مالک 500 هزار سهم از گروه EZ است. سهام در 49 دلار معامله می شود و سود سهام سالانه 3.20 دلار برای هر سهم (0.80 دلار در هر سه ماهه) را پرداخت می کند. ویلیام می خواهد مقداری پول نقد برای هزینه های زندگی دریافت کند اما برخی از سهام را در DRIP ثبت نام کند. او با کارگزار خود تماس می گیرد و 300.000 سهام در DRIP EZ ثبت نام کرده است.

هنگامی که سود سهام سه ماهه پرداخت می شود، ویلیام سود نقدی 160،000 دلار دریافت خواهد کرد. او همچنین 4898 سهم اضافی از گروه EZ دریافت خواهد کرد که به او 504898 سهم می دهد.

300،000 سهم x 0.80 دلار سود سهام = 240،000 دلار / 49 دلار برای هر سهم قیمت = 4،898 سهم جدید گروه EZ.

سود سهام در سود سهام

چرا برنامه های سرمایه گذاری مجدد سود سهام منجر به ایجاد ثروت می شود؟ توجه داشته باشید که ویلیام در حال حاضر 4898 سهم اضافی از سهام گروه EZ دارد. هنگامی که سود سهام سه ماهه بعدی پرداخت می شود، او برای هر یک از این سهام 0.80 دلار دریافت خواهد کرد. ثروتی را تصور کنید که می توانید با تبدیل سود سهام به سهام جدید رشد کنید، که سود سهام را تولید می کند و الگوی تکرار می شود.

اماده برای رفتن بیشتر با سود سهام؟

این فقط درخواست سرمایه گذاری سود سهام است. هنگامی که این مفاهیم را درک کردید، اماده خواهید بود تا به “راهنمای نهایی سرمایه گذاری سود سهام” بروید. در انجا، شما استراتژی های پیشرفته سود سهام، چگونگی جلوگیری از تله های سود سهام، نحوه استفاده از بازده سود سهام برای گفتن اینکه ایا سهام کم ارزش هستند و خیلی بیشتر یاد خواهید گرفت.

سوالات متداول (FAQs)

هر چند وقت یکبار سود سهام پرداخت می شود؟
اکثر شرکت های صادر کننده سود سهام سود سهام را به صورت سه ماهه پرداخت می کنند، اما این فقط رایج ترین برنامه پرداخت است، نه یک قانون یا نیاز. به جز اعتماد سرمایه گذاری املاک و مستغلات (REITs)، شرکت ها معمولا مجبور به صدور سود سهام نیستند. اکثر شرکت ها می توانند تصمیم بگیرند که ایا و چه زمانی می خواهند سود سهام را صادر کنند و فقط به این دلیل که در گذشته سود سهام پرداخت کرده اند، لزوما به این معنی نیست که انها در اینده دوباره این کار را انجام خواهند داد. REITs استثنا هستند، زیرا انها از نظر قانونی ملزم به پرداخت بخش عمده ای از درامد مشمول مالیات خود در قالب سود سهام حداقل یک بار در سال هستند.
سهام با سود سهام بالا چگونه کار می کنند؟
گذشته از پرداخت سود سهام، سهام با سود سهام بالا هیچ تفاوتی با سهامی که سود سهام را پرداخت نمی کنند، ندارد. نوع خاصی از سهام وجود ندارد که “سهام با سود سهام بالا” باشد. انها همه سهام هستند و برخی از انها سود سهام را بیشتر یا بیشتر از دیگران پرداخت می کنند. به طور کلی، سهام با سود سهام بالا شرکت های بزرگ و پایدار هستند، در مقابل “سهام رشد” کوچک و به سرعت در حال رشد. از انجا که شرکت های بزرگ کمتر احتمال دارد رشد سریع را تجربه کنند، ممکن است نیاز به ارائه سود سهام داشته باشند تا سرمایه گذاران را از سهام رشد دور کنند.
بخش 199a سود سهام چیست؟
قانون کاهش مالیات و مشاغل که در سال 2017 تصویب شد، کسر درامد کسب و کار واجد شرایط 20٪ را معرفی کرد. این شامل درامد عبور از REITs است که به عنوان سود سهام پرداخت می شود. اگر الزامات خاصی را برای شرکت هایی که این نوع سود سهام را پرداخت می کنند، براورده کنید، انها را به عنوان “بخش 199a” در 1099-DIV خود خواهید دید. این بدان معنی است که انها واجد شرایط این کسر درامد کسب و کار واجد شرایط هستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

بررسی تأثیر بحران‌های اقتصادی بر بازار فارکس

بازار فارکس به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین بازارهای مالی جهانی، تحت تأثیر متغیرهای مختلفی قرار دارد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *