فارکس در مقابل کریپتو: تفاوت ها چه هستند؟

معاملات جفت ارزها در بازارهای مالی محبوب است. ارزهای رمزی تجاری یا همان رمز ارز ها  نیز در طول سال ها روند رشد را در پیش گرفته اند.
کشف تفاوت بین جفت ارز تجاری (فارکس) و رمزارز.

فارکس چیست و رمز ارز چیست ؟

فارکس مخفف ارز است — بازار مالی است که شما را قادر می سازد برای  معاملات جفت ارزهای  بین المللی . اساسا، این بازاری است که در آن یک ارز به ارز دیگر تبدیل می شود.

در هنگام معامله فارکس، شما می خرید و فروش یک ارز در برابر دیگری با قیمت مورد توافق است. اگر شما تا به حال یک آیتم از یک فروشنده آنلاین بین المللی در یک ارز است که متفاوت به مناقصه بومی خود را خریداری شده است، .

کریپتو برای ارز دیجیتال است – ارزهای دیجیتال که در آن یک رکورد از معاملات تایید و ثبت شده بر روی یک سیستم غیر متمرکز به جای یک مرجع متمرکز یا واحد است. به عبارت دیگر، این یک ارز غیر فیزیکی است، اما می توان از آن به طور مشابه با مناقصه سنتی معامله کرد.

بیشتر رمزارزها معاملات خود را بر روی زنجیره های بلوکی ذخیره می کنند تا شفافیت را کاهش دهند. این کمک در کاهش خطر و از بین بردن افشای اطلاعات طرفین  است .

فارکس در مقابل کریپتو: تفاوت ها چه هستند؟

با اینکه بازارهای فارکس و کریپتو شباهت هایی دارند، مانند رانده شدن توسط عرضه و تقاضا، تفاوت های قابل توجهی دارند. این تفاوت ها را به طور مفصل در زیر مورد بحث قرار می دهیم:

 1. شرکت کنندگان در بازار
 2. اندازه
 3. ساختار
 4. دسترسی به دارایی ها
 5. نوسانات

شرکت کنندگان در بازار

شرکت کنندگان متعددی هستند که بازار فارکس را تشکیل می دهند. این محدوده از بانک های مرکزی و تجاری، صندوق های سرمایه گذاری، شرکت ها، کارگزاران خرده فروشی و معامله گران است.

شرکت کنندگان مختلف ارزی نقشی دارند که در بازار ایفا می کنند. به عنوان مثال، بانک های تجاری قطب اصلی یا سنگ بنایی هستند که تبادل جفت ارز را که در سطح بین المللی معامله می شوند تسهیل می کنند. بانک های مرکزی نه برای کسب سود، بلکه برای تثبیت نرخ ارز ملی وارد این بازار می شوند که بر اقتصاد کشور تاثیر می گذارد.

در بازار رمزارز، سه نوع شرکت کننده – مبادلات، ماینرها و معامله گران وجود دارد. مبادلات بازار دیجیتال که در آن شما می توانید خرید و فروش رمزارز. ماینرکریپتو افرادی یا شرکت هایی هستند که بلوک های کامل مورد استفاده را تأیید تراکنش های درون شبکه زنجیره بلوکی انجام می دهند. از سوی دیگر معامله گران رمزارز در مورد افزایش و سقوط حرکت قیمت گمانه زنی می کنند و مالکیت سکه های رمزی زمینه ای را در دست نمی گیرید.

اندازه

بازار فارکس بزرگ است، عمدتا از آنجا که آن را از معاملات از نهادهای بین المللی مانند شرکت ها، بانک ها، سرمایه گذاران، وجوه و افراد تشکیل شده است، که در این سیستم برای تبادل ارزهای خارجی در زمان واقعی بستگی دارد.

در حالی که هنوز در سال های ابتدایی خود، بازار رمزارز گام های عظیمی برداشته است چرا که شبکه های زنجیره بلوکی گسترش یافته اند. در سال ۲۰۲۱ بازار جهانی رمزارز ۱٫۵ میلیارد دلار ارزش داشت و انتظار می رود تا سال ۲۰۲۸ به ۲٫۳ میلیارد دلار برسد. 2

ساختار

ساختارهای بازار فارکس و رمزارز بیشتر وابسته به تقاضا و عرضه هستند که تحمل دارند که چگونه معامله گران می توانند بدون تأیید سازمان های دولتی بر روی قیمت مذاکره کنند. معامله فارکس و کریپتو می تواند بیش از شمارنده (OTC) و یا از طریق تبادل و یا کارگزاری انجام می شود.

ساختار بازار برای هر دو فارکس و کریپتو نیز غیرمتمرکز است، به این معنی که توسط یک مقام مرکزی مانند دولت صادر نمی شوند، بنابراین هیچ حزب واحدی بازار را کنترل نمی کند. برخی این شفافیت را قدرت بازار به ویژه در مورد کریپتوها می دانند .

در مقایسه با ارزهای سنتی که در بازار FX معامله می شوند، ارزهای رمزی عمدتاً تنها در فضای دیجیتال وجود دارند و بر روی یک زنجیره بلوکی ذخیره می شوند. تراکنش های رمزارز تنها از طریق کیف پول های دیجیتال صورت می گیرد و هنگامی که استخراج شده اند تأیید می شوند.

ساختار فارکس بیشتر در داخل بازارهای رسمی شده و تنظیم شده است. از سوی دیگر رمزارزها ساختار رسمی کمتری دارند و آن ها را بیشتر مستعد فعالیت مجرمانه و یا معاملات غیر قانونی می کند.

دسترسی به دارایی ها

بازار فارکس دسترسی بیشتری را در مقایسه با دارایی های دیجیتال مانند رمزارز فراهم می کند. با ما، شما می توانید بیش از 80 جفت ارز مبادله ای در دسترس در سطح جهانی تجارت کنید. از جمله این زوج ها می توان به جفت های اصلی  مانند AUD/USD، EUR/CHF و EUR/GBP اشاره کرد. جفت های کراس CAD/CHF، CAD/JPY و CHF/JPY هستند. در حالی که جفت ارز مینور  شامل CHF/HUF، EUR/CZK و EUR/HUF است.

کریپتوها نقدینگی کمتری دارند. آن ها همچنین نیاز به کیف پول و حساب مبادله ای برای تجارت دارند که محدودیت سپرده دارند و می توانند برای حفظ آن گران باشند.

بر خلاف تعداد محدود جفت ارز خارجی موجود در سراسر جهان، بیش از ۱۱٬۰ رمزارز وجود دارد، و شمارش، که به طور فعال بر روی زنجیره بلوکی معامله می شود، علاوه بر آنهایی که شناخته شده مانند بیت کوین و اتر هستند. این امر همچنین ردیابی بازار رمزارز را سخت می کند، اگر چه بررسی ان غیرممکن نیست. 3

نوسانات

هر دو بازار پرنوسان هستند، با این حال رمزارزها تمایل به تجربه نوسانات بیشتری نسبت به جفت ارز های فارکسی دارند. این بدان معنی است که قیمت کریپتو به شدت به احتمال زیاد تحت تاثیر حتی کوچکترین حرکات بازار قرار می گیرد که منجر به نوسانات قابل توجهی در یک روز تجاری می شود.

از سوی دیگر جفت های فارکس حجم تجاری روزانه بالایی با حرکات مکرر درون باندهای باریک دارند. این نرخ نوسانات بالا، در مقایسه با دیگر کلاس های دارایی، گذشته از کریپتوها، همان چیزی است که معامله گران زیادی را به خود جذب می کند.

چگونه بازارهای فارکس را معامله می کنید؟

با ما، شما همچنین می توانید فارکس را تجارت کنید . در هنگام معامله بازار فارکس با ما شما می توانید این کار را با استفاده از CFDs انجام دهید.

CFDs فارکس توافق قرارداد برای تبادل اختلاف قیمت جفت ارز از زمانی که شما باز و بستن یک موقعیت را تایید میکنید .

هنگام معامله بازار فارکس با استفاده از معاملات CFD مالکیت ارزهای فیزیکی را در دست نمی گیرید. شما سود اگر قیمت به نفع شما حرکت می کند و متحمل ضرر و زیان اگر آن را در جهت مخالف حرکت می کند.

CFDها مشتقات اهرمی هستند. اهرم شما را قادر می سازد برای افزایش حجم معاملات خود در  بازار فارکس با پرداخت هزینه ی اولیه ی معامله — به نام اسپرد– که کسری از اختلاف قیمت خرید و فروش است .

سود یا زیان شما هنوز با توجه به اندازه کامل موقعیت شما محاسبه می شود، بنابراین اهرم هم سود و هم زیان را بزرگ تر خواهد کرد. توجه داشته باشید که زیان می تواند بیش از سپرده به حساب شما وارد بشود و حساب شما را منفی کند .

اطمینان حاصل کنید که شما درک خطرات و مزایای مرتبط با تجارت محصولات اهرمی را دارید  فقط  با یه مقدار پول معامله کن که از ازدست دادن ان ضربه ی مالی به شما نباشد .

شما میتونید ارز های دیجیتال رو خریداری کنید و در کیف های ارز دیجیتال نگه داری کنید ولی ما خدمات خرید ارز های دیجینال رو ارایه نمیدهیم

تجارت در فارکس

 1. انتخاب یک جفت ارز برای تجارت
 2. تصمیم بگیرید که آیا به ‘خرید' و یا ‘فروش'
 3. توقف ها و محدودیت های خود را تنظیم کنید
 4. اولین تجارت خود را باز کنید
 5. نظارت و بستن موقعیت خود را

فارکس در مقابل کریپتو: کدام یک امن تر است؟

این مهم است که توجه داشته باشید که هر دو بازار فارکس و رمزارز توسط یک مقام تنظیم نشده است. بازار فارکس OTC است که شامل معاملات متعددی در میان چندین شرکت کننده در بازار مانند بانک های مرکزی و صندوق های سرمایه گذاری است و به شدت تنظیم می شود. 4

به عنوان مثال، در بریتانیا، کارگزاران مانند ما که بازارهای فارکس را تجارت می کنند، توسط اداره رفتار مالی (FCA) تنظیم می شوند. این بدنه صنعت از نزدیک با بانک مرکزی انگلستان کار می کند تا اطمینان حاصل کند که کارگزاران محیطی را ایجاد و محیا می کنند که خواسته های معامله گران را جلوتر از خود قرار می دهد. 5

فارکس در مقابل cryptos خلاصه

 • فارکس بازاری است که در آن یک ارز به ارز دیگر تبدیل شده است، شما را قادر می سازد برای قرار گرفتن در معرض جفت ارز بین المللی
 • کریپتو یک ارز دیجیتال است که معاملات بر روی یک سیستم غیرمتمرکز را ثبت و تأیید می کند که می تواند شبیه به یک وام دهنده سنتی مورد استفاده قرار گیرد
 • تفاوت های متعددی بین فارکس و کریپتوها از شرکت کنندگان در بازارها تا اندازه، ساختار، دسترسی به دارایی ها و نوسانات وجود دارد
 • هر دو بازار پر نوسان هستند، با این حال ارزهای رمزی تمایل به تجربه نوسانات بیشتری نسبت به جفت فارکس دارند
 • بازار فارکس و رمزارز به شیوه ای مشابه رگوله نمی شود

ممکن است شما دوست داشته باشید

نقش اخبار مالی در تصمیم‌گیری‌های معاملاتی فارکس

بازار فارکس به عنوان بزرگ‌ترین بازار مالی جهان، محلی برای معامله ارزهای مختلف است. این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *