4 نوع فارکس (FX) شاخص های روند

بسیاری از معامله گران فارکس وقت خود را به دنبال آن لحظه کاملا مطمئن برای ورود به بازارها یا یک نشانه می گذرانند که فریاد می زند «خرید» یا «فروش». و در حالی که جستجو می تواند جذاب باشد، نتیجه همیشه یکسان است. حقیقت این است که هیچ راهی برای تجارت بازارهای فارکس وجود ندارد. در نتیجه معامله گران  باید یاد بگیرند که شاخص های مختلفی وجود دارند که می توانند به تعیین بهترین زمان برای خرید یا فروش نرخ متقاطع  فارکس کمک کنند. 

در اینجا چهار شاخص بازار مختلف است که اکثر معامله گران فارکس موفق بر آن تکیه زده اند . 

 شاخص شماره 1: یک ابزار روند زیر 

این امکان وجود دارد که با استفاده از یک رویکرد  با تجارت پول در آوریم. با این حال ،  برای اکثر معامله گران ، رویکرد آسان تر این است که با رسمیت شناختن جهت روند عمده ، تلاش برای سود با تجارت در جهت روند داشته باشیم . این جایی است که ابزارهای روند زیر به بازی در می آیند. 

بسیاری از افراد سعی می کنند از آن ها به عنوان یک سیستم تجاری جداگانه استفاده کنند و در حالی که این امکان وجود دارد، هدف واقعی یک ابزار روند-زیر این است که پیشنهاد کنید که   آیا شما باید به دنبال ورود به یک موقعیت طولانی باشید یا یک موقعیت کوتاه. پس بیایید یکی از ساده ترین روش های روند زیر را در نظر بگیریم—میانگین  متقاطع متحرک. 

یک میانگین متحرک ساده نشان دهنده میانگین قیمت بسته شدن در طول تعداد مشخصی از روزها است. به طور استادانه، بیایید به دو مثال ساده نگاه کنیم—یک دراز مدت، یک کوتاه مدت . 

نمودار زیر نمایش 50 روز / 200 روز در حال حرکت میانگین برای یورو / ین. نظریه در اینجا این است که این روند زمانی مطلوب است که میانگین متحرک ۵۰ روزه (به رنگ زرد) بالاتر از میانگین ۲۰۰ روزه (به رنگ آبی) و نامساعد زمانی باشد که ۵۰ روز زیر ۲۰۰ روز باشد. همان طور که نمودار نشان می دهد، این ترکیب کار خوبی برای شناسایی روند عمده بازار—حداقل بیشتر اوقات- انجام می دهد. با این حال ، مهم نیست که چه ترکیب مووینگ اوریج  را برای استفاده انتخاب کنید. 

یورو/ین با میانگین های متحرک ۵۰ روزه و ۲۰۰ روزه.

نمودار زیر ترکیبی متفاوت— متقاطع ۱۰ روزه/۳۰ روزه را نشان می دهد. مزیت این ترکیب این است که نسبت به جفت قبلی با سرعت بیشتری نسبت به تغییرات روند قیمت واکنش نشان خواهد داد. نقطه ضعف این است که مستعد تر خواهد بود به whipsaws نسبت به متقاطع طولانی مدت 50 روز / 200 روز.

یورو/ین با میانگین های متحرک ۱۰ روزه و ۳۰ روزه.

بسیاری از سرمایه گذاران ترکیب خاصی را بهترین اعلام خواهند کرد، اما واقعیت این است که هیچ ترکیب متوسط متحرک «بهترین» وجود ندارد. در پایان، معامله گران فارکس بیشتر با تصمیم گیری چه ترکیب (یا ترکیب) متناسب با بهترین با بازه های زمانی خود بهره مند شوند. 

شاخص شماره 2: یک ابزار تایید روند 

در حال حاضر یک ابزار روند زیر به ما می گوید کهروند عمده ای از یک  جفت ارزچیست؟ بالا یا پایین است. اما این شاخص چقدر قابل اعتماد است؟بنابراین خوب خواهد بود که راهی برای اندازه گیری اینکه آیا شاخص روند زیر فعلی درست است یا نه پیدا کنیم. 

برای این کار، ما یک ابزار تایید روند را به کار خواهیم گرفت. بسیار شبیه به یک ابزار روند زیر، یک ابزار تایید روند ممکن است در نظر گرفته شده برای تولید سیگنال خرید وسیگنال فروش باشد. در عوض، ما به دنبال این هستیم که ببینیم آیا ابزار روند زیر و ابزار تأیید روند موافق هستند یا نه. 

در واقع ، اگر هر دو روند زیر ابزار و روند تایید ابزار صعودی هستند ، سپس یک معامله گر   می تواند با اعتماد به نفس بیشتری با در نظر گرفتن یک تجارت طولانی در جفت ارز مورد نظرمعامله کند . به همین ترتیب ، اگر هر دو نزولی هستند ، سپس معامله گر می تواند در پیدا کردن یک فرصت برای فروش کوتاه جفت مورد نظر تمرکز. 

یکی از محبوب ترین و مفیدترین ابزارهای تأیید روند به عنوان واگرایی همگرایی میانگین  متحرک  (MACD) شناخته می شود. این شاخص ابتدا تفاوت بین دو میانگین متحرک هموار نمایی را اندازه گیری می کند. سپس این تفاوت بررسی می شود و با میانگین متحرک خود مقایسه می شود. 

هنگامی که میانگین صاف شده فعلی بالاتر از میانگین متحرک خودش باشد، آنگاه histogram  در پایین نمودار زیر مثبت است و یک  uptrend تأیید می شود. در سمت تلنگر، هنگامی که میانگین صاف شده فعلی زیر میانگین متحرک آن است، سپس histogram در پایین شکل زیر منفی است در آن زمان یک جریان پایین تأیید  می شود. 

یورو / ین با میانگین های متحرک ۵۰ روزه و ۲۰۰ روزه و شاخص MACD.

در واقع، هنگامی که ترکیب متوسط متحرک روند زیر نزولی است (میانگین کوتاه مدت زیر میانگین بلند مدت) و histogram MACD منفی است، پس ما یک روند نزولی تایید شده داریم. وقتی هر دو مثبت هستند، پس ما یک صعود تایید شده داریم. 

در پایین نمودار زیر، یک ابزار تأیید روند دیگر را می بینیم که ممکن است علاوه بر (یا به جای) MACD در نظر گرفته شود. نرخ شاخص تغییر (ROC) است. همانطور که در نمودار زیر نمایش داده می شود، خط نارنجی رنگ قیمت بسته شدن امروز تقسیم بر قیمت بسته شدن 28 روز پیش معاملات را اندازه گیری می کند. 

خوانش های بالای ۱٫۰۰ نشان می دهد که قیمت امروز بالاتر از ۲۸ روز پیش است و برعکس. خط آبی نشان دهنده میانگین متحرک ۲۸ روزه خوانش های روزانه ROC است. در اینجا، اگر خط قرمز بالای خط آبی باشد، آنگاه ROC یک روند صعودی را تأیید می کند. اگر خط قرمز زیر خط آبی باشد، پس ما یک روند پایین تایید شده داریم. 

توجه داشته باشید که کاهش قیمت شدید تجربه شده توسط یورو / ین از اواسط ژانویه تا اواسط فوریه، اواخر آوریل تا ماه مه و در طول نیمه دوم ماه اوت همراه بود: 

  • میانگین متحرک ۵۰ روزه زیر میانگین متحرک ۲۰۰ روزه 
  • یک histogram MACD منفی 

پیکربندی نزولی برای شاخص ROC (خط قرمز زیر آبی): 

یورو / ین با MACD و نرخ تغییر روند شاخص تایید.

شاخص شماره 3: ابزار بیش از حد / بیش از حد فروخته شده 

اگر روند مصمم به صعودی بودن باشد، انتخاب می شود که آیا به قدرت بخرد یا به ضعف بخرد. 

اگر شما تصمیم به ورود در اسرع وقت دارید، شما می توانید ورود به یک تجارت در اسرع وقت یک حرکت بالا و یا پایین را تایید در نظر بگیرند. از سوی دیگر، شما می توانید برای عقب نشینی در روند اولیه کلی بزرگتر صبر کنید به این امید که این یک فرصت با خطر پایین تر است. 

شاخص های زیادی وجود دارد که می تواند متناسب با این لایحه باشد. با این حال، یکی که از نقطه نظر تجاری مفید است شاخص قدرت نسبی سه روزه،  یا RSI سه روزه برای کوتاه مدت است. این شاخص جمع تجمعی روزهای بالا و پایین را در طول دوره ای محاسبه می کند و مقداری را محاسبه می کند که می تواند از صفر تا ۱۰۰ باشد. اگر تمام  اقدام قیمت ها به صعود باشد، شاخص به ۱۰۰ نزدیک خواهد شد؛ اگر تمام اقدام قیمت ها به سمت نزولی باشد، آنگاه شاخص به صفر نزدیک خواهد  شد. خواندن ۵۰ بی طرف محسوب می شود. 

نمودار زیر RSI سه روزه را برای یورو/ین نمایش می دهد. به طور کلی، یک معامله گر به دنبال ورود در pullbacks  در نظر دارد اگر 50 روز به طور متوسط در حال حرکت بالاتر از 200 روز است و سه روز RSI  زیر سطح باشد ، مانند 20، که یک موقعیت بیش از حد فروش را نشان می دهد. 

برعکس، معامله گر ممکن است ورود به یک موقعیت کوتاه را در نظر بگیرد اگر ۵۰ روز زیر ۲۰۰ روز باشد و RSI سه روزه بالاتر از سطح خاصی بالا می رود، مانند ۸۰، که نشان دهنده یک موقعیت بیش از حد بوده است. معامله گران مختلف ممکن است ترجیح دهند با استفاده از سطوح مختلف وارد شوند. 

یورو / ین با سه روز RSI overbought / بیش از حد فروخته شده شاخص.

شاخص شماره 4: یک ابزار سودآور 

آخرین نوع شاخص است که معامله گر فارکس نیاز دارد چیزی برای کمک به تعیین زمانی که به سود  در یک تجارت برنده است. در اینجا نیز انتخاب های زیادی در دسترس است. در واقع RSI سه روزه نیز می تواند در این دسته جا گیرد.  

برعکس، یک معامله گر که موقعیت کوتاهی را در دست دارد، ممکن است در صورتی که RSI سه روزه به سطح پایینی مانند ۲۰ یا کمتر کاهش یابد، مقداری سود در نظر بگیرد. 

یکی دیگر از ابزار سودآوری مفید یک شاخص محبوب معروف به بولینگر باندز است. این ابزار  انحراف استاندارد تغییرات  قیمت-داده ها را در طول یک دوره می گیرد، و سپس آن را از میانگین قیمت بسته شدن در طول همان بازه زمانی اضافه و تفریق می کند، تا تجارت «باندها» ایجاد شود. در حالی که بسیاری  از معامله گران تلاش برای استفاده از باند بولینگر به زمان ورود معاملات، آنها حتی ممکن است مفید تر به عنوان یک  ابزار سودآور باشد. 

نمودار زیر یورو/ین را با باندهای بولینگر ۲۰ روزه که داده های قیمت روزانه را می گیرند، نمایش می دهد. معامله گر یک موقعیت بای ممکن است با در نظر گرفتن برخی از سود اگر قیمت می رسد باند بالا، و یک معامله گر یک موقعیت شورت ممکن است در نظر گرفتن برخی از سود اگر قیمت می رسد باند پایین تر است. 

یک ابزار سودآوری نهایی یک «توقف دنباله دار» خواهد بود. توقف دنباله دار به طور معمول به عنوان یک روش برای دادن یک تجارت با پتانسیل اجازه اجرا سود استفاده می شود، در حالی که همچنین تلاش برای جلوگیری از از دست دادن هر گونه سود انباشته شده است. راه های زیادی برای رسیدن به یک توقف دنباله دار وجود دارد. نمودار زیر تنها یکی از این راه ها را نشان می دهد. 

تجارت نشان داده شده در زیر  که یک تجارت کوتاه در بازار فارکس برای یورو / ین در تاریخ 1 ژانویه 2010 وارد شده است. هر روز میانگین محدوده    واقعی در طول سه روز تجاری گذشته در پنج ضرب می شود و برای محاسبه یک قیمت توقف دنباله دار استفاده می شود که تنها می تواند به پهلو یا پایین تر (برای یک تجارت کوتاه)، یا پهلو یا بالاتر (برای یک تجارت طولانی) حرکت کند  . 

یورو / ین با توقف دنباله دار.

نتیجهٔ نهایی 

 اگر برای ورود به بازار فارکس مردد هستید و منتظر یک نقطه ورود آشکار هستید، ممکن است برای مدت طولانی خودتان را در حاشیه پیدا کنید. با یادگیری انواع شاخص های فارکس، شما می توانید استراتژی های مناسب برای انتخاب زمان سودآور برای بازگشت به یک جفت ارز داده شده را تعیین کنید. 

همچنین ادامه نظارت بر این شاخص ها سیگنال های قوی خواهد داد که می تواند شما را به سمت یک سیگنال خرید یا فروش راهنمایی کند. همانطور که با هر سرمایه گذاری، تجزیه و تحلیل قوی خطرات بالقوه را به حداقل می رسد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

استراتژی‌های معاملاتی برای بازارهای نوسانی در فارکس

بازار فارکس با نوسانات خود، فرصت‌های بی‌شماری برای معامله‌گران فراهم می‌کند. اما این نوسانات می‌توانند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *